קול הקרן- גיליון 112010- חדשות קרן אשקלון

קול הקרן (גיליון 112010)- חדשות קרן אשקלון דצמבר 2010

דבר הנהלת הקרן

לכבוד חג החנוכה אנו שמחים על השקת גיליון מס' 1 של ניוזלטר קול קרן אשקלון.

הניוזלטר יוצא בזכות כתבות ומאמרים שהוכנו ע''י עובדי קרן אשקלון, רכזי פרויקטים, ועד עובדים, ו.גיוס משאבים, והנהלת הקרן. קול קרן אשקלון יאפשר העברת נתונים אודות פעילות הקרן בהווה ושיתוף העובדים והציבור בתכנונים ויוזמות.

*נשמח לשמוע תגובתכם בכל נושא במייל : ASHFOUND@gmail.com
*אנו מזמינים אתכם לבקר באתר שלנו: WWW.KEREN-ASHKELON.ORG.IL
*הצטרפו לדף הפייסבוק
היקפי הפעילות בקרן גדלים משנה לשנה ואנו תקווה שבכוחות משותפים של כל הגורמים המעורבים נצליח להגדיל ולהאדיר את פעילות הקרן.

בימים אלה אנו משלימים התכנון לבית המתנדב ומקוים שעם פתיחת שנת 2011 יחל בית המתנדב בפעילותו לרווחת תושבי אשקלון. אנו רואים בבית המתנדב מנוף חשוב לפיתוח השותפות עם קהילת בולטימור שתרמה תרומה גדולה להקמת בית המתנדב ולהגברת ההתנדבות בעיר.

חג חנוכה שמח ובהצלחה לקול קרן אשקלון והמשך פעילות ועשייה.


עו''ד אלי דיין מאיר בוכניק
יו''ר קרן אשקלון מנכ''ל הקרן

מלגות לסטודנטים של העיר אשקלון- הגדלת כמות המלגות

קרן אשקלון משקיעה משאבים רבים בגיוס כספים מתורמים וקרנות במטרה להעניק מלגות לסטודנטים.
השנה יוענקו כ-500 מלגות בסכומים הנעים בין 1000 ₪ ל-7000 ₪ לסטודנט, ובימים אלה נפתחת ההרשמה לקבלת המלגות.
היקף המלגות מוערך בשני מיליון וחצי שקלים אשר נאספים/מגויסים מהקרן המשותפת לעיריית אשקלון ולקרן אשקלון ושותפים נוספים כמו קצא''א, רב בריח, קרן אלן אליס ואלי רון, ומלגות מקרנות ציבוריות ופרטיות להן דואגים במרכז להשכלה גבוהה של קרן אשקלון, בניהולו של מר. ניסים בן דוד.

סטודנטים הנהנים ממלגה, מחזירים לקהילה בפרויקטים ייחודיים אותם יוזמת הקרן.
השנה, אחד הפרויקטים החדשים מאפשר לתלמידי בתי הספר היסודיים והתיכוניים ליהנות משעות העשרה בתחומים: חוק ומשפט, מניעת אלימות, איכות סביבה, מדע והכנה לבגרות במקצועות הריאליים.

כמות הסטודנטים מקרב צעירי העיר אשקלון נמצאת בעליה מתמדת. השנה לומדים כ- 3500 סטודנטים אשקלונים ברחבי הארץ, יחד עם זאת, כ- 1350 סטודנטים, מגישים בקשה לקבלת סיוע כלכלי במסגרת מלגה ו/או הלוואה ללא ריבית.

המרכז להשכלה גבוהה אף מסייע לסטודנטים בשלבים שלפני הקבלה ללימודים, הכוונה וייעוץ לחיילים משוחררים, עדכון שוטף בתחומי הלימוד ובתנאי הקבלה, ייעוץ בבחירת תחומי הלימוד והמוסד האקדמי המתאים, ליווי ותמיכה במהלך תקופת הלימודים מענה לבעיות הנוגעות ללימודים ועוד שירותים רבים נוספים.


*** לפרטים מלאים אודות הכתבה ניתן להיכנס לאתר www.keren-ashkelon.org.il

מתנ''ס נווה אילן- הרחבה ב 500 מ'

בטקס מרגש שהתקיים ב-29.10, נחנך האגף החדש של מתנ''ס נווה אילן.
בטקס השתתפו התורמים לפרוייקט מקרנות שרמן ולוי מאנגליה, מ''מ ראש העיר ,יו''ר קרן אשקלון, מנכ''ל הקרן, אישי ציבור ותושבי השכונה.

האגף החדש הכפיל את שטחו של המתנ''ס בתוספת של כ-500 מ''ר.
ההרחבה כוללת שלושה אולמות המיועדים לפעילות נוער, אולם מחול, אולם שחמט עירוני ו-7 כיתות חוגים המאפשרות הרחבת הפעילות.
מתנ''ס נווה אילן הוא הגדול במתנ''סי העיר ומפועלים בו חוגים ופעילויות המשתפות מאות ילדים, בני נוער ומבוגרים.
בזכות פעילות נרחבת זו והבנת הצרכים המשתנים, השתכנעו התורמים בעלי הקרנות להשקיע בהגדלת המתנ''ס ובהוספת חדרים ואולמות, ויחד עם הפעילות לגיוס כספים, בסיועו של חבר הנהלת הקרן ויו''ר וועדת גיוס תרומות, מושיקו גיאת, אשר מלווה את הפרויקט מתחילתו, התאפשרה ההרחבה בהשקעה כוללת של 3 מיליון שקלים.

מנכ''ל קרן אשקלון מאיר בוכניק ומנהל המתנ''ס גד מנור משבחים את מעורבותם של התורמים ובטוחים שתרומתם הנכבדה, שסייעה להרחיב את המתנ''ס, תעשיר את חיי החברה והקהילה בעיר ותאפשר לתושבי השכונה והעיר מגוון שירותי תרבות נוספים.

המרכז לבריאות בשן לילדי העיר אשקלון

קרן אשקלון מפעילה פרויקט הסברה לתלמידי בתי הספר והגנים מגן חובה ועד כיתות ט'
בראש הפרויקט עומדת שטיינר ענת בוגרת ביה''ס לשינניות בהדסה עין כרם בירושלים, תושבת אשקלון.
ענת עוברת בין בתי הספר ובאמצעות מצגת, סרטון, ספרים, שקופיות ודפי עבודה, מעבירה לתלמידים הדרכה בטיפול נכון בבריאות השן. יחד איתה מגיעים לכיתות רופא שיניים וסייעת ומבצעים בדיקה שטחית לתלמידים.
עד היום נבדקו כ 14,500 תלמידים ונמצא כי קרוב ל45% לוקים בעששת וזקוקים לטיפול.
ילדים משכבה סוציו אקונומית נמוכה זוכים לטיפול שיניים במרפאת קרן לוטוס שבבית ציפורה בעלות של 30 ₪.

לדברי ענת, הטיפול המשמעותי הוא ''במניעה'': ''לאחר שנים שאני עוסקת בהדרכה, נוכחתי לדעת שכאשר ילד מקבל הסבר שלב אחר שלב על היכן וכיצד נוצר הנזק ועל הדרך למגר אותו הדברים מתקבלים בהבנה,ומקווה שיום יבוא ולא יהיו בעירנו ילדים עם עששת ולאו דווקא בגלל טיפולם אלא בגלל מודעות''

פתיחת שנת הלימודים תשע''א בבית ציפורה עם פעילויות חדשות

בשעה טובה נפתחה שנת הלימודית תשע''א בבית ציפורה וכ-350 תלמידים מכיתות א' עד ו' שמחים לשוב לפעילות.
כל המורים והתלמידים הגיעו ביום הראשון ללימודים בבית ציפורה, עליזים ושמחים והשנה נפתחה בברכת שנת לימודים פוריה ומוצלחת מפי מזל ינקו מנהלת בית ציפורה.

בבית ציפורה פועלות השנה 16 כיתות לימוד ומדי יום מגיעים למרכז תלמידים מ-11 בתי ספר ברחבי העיר.
הילדים מגיעים בהסעות עם סיום הלימודים, לומדים בקבוצות קטנות, מקבלים תגבורים בתחומי המחשב, השפה, חשבון ואנגלית, זוכים לארוחה חמה ובתום הלימודים חוזרים לבתיהם בהסעות לאחר שסיימו גם את מטלות בית הספר.
הילדים זוכים ליחס אישי, לבבי וחם ויחד עם התקדמות ביכולותיהם הלימודיות וצמצום פערים עולים גם הישגיהם הלימודיים בבתי הספר בהם לומדים.

המרכז פועל 10 חודשים במהלך השנה, מאוקטובר עד יולי, ובחודש האחרון של החופשה נהנים הילדים מקייטנה חווייתית מרובת אטרקציות.

השנה, בזכות פעילות הנהלת הקרן, האסיפה הכללית והועד המנהל בראשות עו''ד אלי דיין, יזכו הילדים לחשיפה מיוחדת ואתגרית במרכז הטניס ובקונסרבטוריון העירוני. חלק מתלמידי בית ציפורה ייהנו משיעורי טניס ואחרים מפעילות מוזיקלית וחשיפה בקונסרבטוריון.

לתרומות ניתן להיכנס לאתר קרן אשקלון


פעילות מועדונית ארז ברמת אשכול- עזרה לילדים במצוקה

תמר גבע, מדריכה במועדונית מספרת על המקום:

שמי תמר, ואני מדריכה במועדונית ארז, זו השנה החמישית. מועדונית של ילדים בסיכון המטופלת ע''י הרווחה בשיתוף משרד החינוך וקרן אשקלון.
במועדונית שוהים ילדים בגילאי 8-12 במשך 6 שעות מידי יום, חמישה ימים בשבוע.
הילדים מקבלים ארוחות חמות, ארוחת צהריים וארוחת ערב, סיוע בהכנת שעורי בית, פעילות העשרה, אוזן קשבת, חיבוק חם ובעיקר ערכים וכלים לחיים.

מרבית הילדים מגיעים ממשפחות חד הוריות שמצבן הכלכלי קשה מאוד, כאשר האם עובדת בדר''כ בניקיון כדי לפרנס את ילדיה, יש חשיבות רבה לשהותם של הילדים במסגרת המועדונית , אילולא זה היה כך, הילדים היו משוטטים ברחוב ללא ארוחה חמה, ללא סיוע בהכנת שיעורי הבית והיו חשופים להתנהגויות שליליות המתרחשות בשכונה שלהם מידי יום.

כדי להבין יותר את חשיבות המועדונית לילדים אלה, אני רוצה לספר לכם על בוגרת שלנו שסיימה את שהותה במועדונית לפני כשנתיים.
ילדה זו הייתה מנודה בכיתתה ובבית סיפרה עקב התנהגותה. ילדה זו סבלה מתסמונת - ADHD והאם סירבה לתת לה את הטיפול המתאים, כל הסובבים אותה מורים וילדים דחו אותה עקב התנהגותה, היא כמעט נפלטה מהמערכת הבית ספרית, היא ביקרה פחות ופחות בבית הספר נשארה בבית או הסתובבה ברחוב, האם עבדה מבוקר עד ערב כדי לפרנס את ילדיה ולא יכלה להתמודד עם מה שעובר על ביתה.
החלטתי לא להתייאש וראשית לא לדרוש ממנה להיות כמו כל הילדים, אלא לחבק אותה ולאהוב אותה כמו שהיא, היא בעצם התנהלה בנפרד משאר הקבוצה, עד שרכשנו את אמונה ולאט לאט, החלה לשתף אתנו פעולה ולבקש להשתתף בפעילויות המועדונית.
היינו לה בית שני, היא אהבה אותנו, היא סמכה עלינו, היא עברה לבית ספר אחר ושם גישרנו בינה לביה''ס, הצלחנו להגיע לסיכומים לגבי מה שהיא חייבת לעשות ומה אפשר לוותר לה, מה שאפשר את סיום לימודי בית הספר היסודי בצורה שקטה ונעימה יותר.
בסיום שהותה במועדונית ערכנו לה מסיבת פרידה יפה מאוד עם ספר זיכרונות וספר מחזור למזכרת, היו גם בכי ודמעות.
היום הילדה שוהה בפנימייה של ויצ''ו ונהנית מאוד, פגשנו וגם דברנו עם האם מספר פעמים והיא הודתה לנו מאוד ואמרה כי רק בזכות המועדונית הילדה התקבלה לפנימייה, כי מצבה לפני כן לא היה מאפשר זאת.
בסיום כיתה ו' הילדה ביקשה להמשיך ולבקר במועדונית ואנו שמחים על כל שיחה או ביקור שלה.

לתרומות ניתן להיכנס לאתר קרן אשקלון


פסטיבל עין יהודית בקרן אשקלון- תרבות בינלאומית

פסטיבל הסרטים היהודיים – עין יהודית, ננעל ב-20 באוקטובר, באירוע סיום חגיגי, לאחר תשעה ימים של הקרנות סרטים איכותיים, וערבי פתיחה מרתקים ומרגשים בנוכחות יוצרים, שחקנים ואורחים רבים מהעיר ומחוצה לה. בפסטיבל הוקרנו 80 סרטים.
אירועי הפסטיבל משכו אליהם תושבים רבים שנהנו מיצירה קולנועית איכותית ויחודית לפסטיבל.
ערב הפתיחה התקיים בהיכל התרבות ושאר פעילות הפסטיבל התקיימה בהיכל הקונגרסים במכללת אשקלון.
הפסטיבל התקיים בעיר זו השנה ה-4 ורשם גידול בכמות המשתתפים באירועים.
קרן אשקלון, בשיתוף עם מפיקי הפסטיבל, פועלים לקידומו, ואף פנו לאלי ויזל חתן פרס נובל ומהחשובים בלוחמים על שימור וחיזוק זכרון השואה במטרה לרתום אותו למעורבות. מר ויזל הבטיח להיות שותף בפעילות עין יהודית בשנים הקרובות, אך נבצר ממנו להשתתף באירוע הנוכחי.
קרן אשקלון סייעה למפיקים להגיע לקהלים רחבים ככל שניתן ולאפשר לתושבים רבים להיחשף לתכני הפסטיבל וליהנות מסרטי איכות. בשיתוף פעולה עם תנועות הנוער הפעילות בעיר, צפו בהקרנות באולמות חניכי תנועת הצופים, בני עקיבא, השומר הצעיר, הנוער העובד והלומד, חברי מועצת הנוער בעיר ותלמידי בתי ספר שהגיעו בצורה מאורגנת עם מוריהם. ובמקביל נערכו הקרנות של סרטי הפסטיבל בבתי הספר.
בימים אלה מתנהל מו''מ בין הנהלת קרן אשקלון למנהלי ויוזמי הפסטיבל לשיתוף פעולה הדוק. בכוונת קרן אשקלון לפעול יחד עם עיריית אשקלון ויוזמי ''עין יהודית'' להפכו לאירוע תרבותי מוכר, המושך קהל צופים רבים מרחבי העיר והארץ והמעודד יוצרים רבים להציג את סרטיהם בפסטיבל המתקיים בעיר אשקלון.

לתרומות ניתן להיכנס לאתר קרן אשקלון


קרן אשקלון, רח הרצל 1254, כיכר החאן, אשקלון (ת.ד 1038). טל: 08-675-1022/33/44. פקס: 08-675-1066. ashfound@smile.net.il www.keren-ashkelon.org.il www.facebook.com/keren-ashkelon