שרות דנטלי מניעתי לילדי אשקלון

תרומות ופרוייקטים •

שירות דנטלי לתלמיד יופעל באמצעות קרן אשקלון בהשתתפות עיריית אשקלון ומשרד הבריאות.

הפרויקט של שירות דנטלי לתלמיד מכיל מספר שלבים:

  • בדיקת רופא עם סייעת - פעם בשנה.
  • 3 הרצאות לכל כיתה/גן במהלך השנה ע''י שיננית.
  • מתן מברשת ומשחת שיניים לכל תלמיד פעם בשנה.

א. בדיקת רופא:

הרופא מבצע בדיקה של הסתכלות בלבד וזאת לאחר שנשלחה הודעה מפורטת להורים עם ספח המאפשר להורים לסרב לבדיקה ולהודיענו על כך. בדיקה זו מאפשרת לנו להכין מיפוי של כלל התלמידים ולדעת באופן מספרי כמה ילדים זקוקים מאוד לטיפול , זקוקים, או לא זקוקים כלל לטיפול.

ב. הרצאות שיננית:

כל כיתה/גן תקבל במהלך השנה 3 שיעורים בנושא בריאות השן ע''י שיננית מוסמכת. השיעורים מלווים באביזרי הדגמה, שיקופיות, דפי עבודה וכד' ומותאמים לכל שכבות הגיל החל מילדי הגן ועד תלמידי תחתונה.

  • שיעור ראשון בנושא: מבנההשן, סוגי השיניים וחשיבות השיניים.
  • שיעור שני בנושא: חזרה על מבנה השן, מהי עששת? כיצד היא נוצרת?
  • שיעור שלישי בנושא: חזרה על מהי עששת? דרכים למניעתה ותזונה מהי?

ינוהל מעקב לכל תלמיד בביה''ס/גן בצורה מסודרת עם חתימת מנהל/ת בי''ס/גן ויועברו בהתאם דוחות מסודרים למשרד הבריאות.

מאחר והשיננית צריכה לפגוש כל כיתה 3 פעמים בשנה, המפגש הראשון צריך להיערך במהלך שלושת החודשים הראשונים של תחילת שנה על מנת להקיף את כל כיתות בתי''ס/גן המופיעים ברשימותינו.

חשוב להוביל את הפרויקט הזה בעיר מתוך חשיבות רבה בנושא השמירה על בריאות ילדי העיר והחינוך למניעה.

השירות הדנטלי לתלמיד החל מיד לאחר חופשת סוכות בבתי הספר: דקל,רותם,רמ''בם,ארלוזורוב,אומנויות,בנאות אשקלון ההיענות מצד הצוות החינוכי והילדים פשוט מדהימה. השירות פועל תחת המעטה של קרן אשקלון שהינה קרן התורמת לקהילה וזוהי התרומה בהיתגלמותה,השירות עובד בצמידות למשרד הבריאות המחלקה לבריאות השן שעליה אחראי במחוז דרום דר פיקובסקי ואדים ותחת פיקוח של המחלקה לחינוך בעירית אשקלון , לאחר סיום הרצאות בבי''ס נכנסת רופאת שיניים לבדוק את הילדים על מנת לאמוד את המצב הבריאותי של הילדים,ילדים שמצבם הבריאותי קשה מתקבלים לטיפול ללא דיחוי.

הנדון: מכתב ממנהלת תוכנית "בריאות השן" גב' ענת שטיינר

שלום רב,

החינוך להיגיינת הפה אצל ילדים שהיה נתון לאחריותם הבלעדית של ההורים, מקבל בשנתיים האחרונות תגבור במוסדות החינוך .

קרן אשקלון מפעילה פרויקט הסברה לתלמידי בתי הספר והגנים מגן חובה ועד כיתות ט', אשר במסגרתו כל ילד מקבל מספר פעמים בשנה הרצאות על חשיבות צחצוח שיניים,על הנזקים הנגרמים מהזנחת שיניים ועל הדרך לטפל בהם.

בראש הפרויקט עומדת שטיינר ענת בוגרת ביה"ס לשינניות בהדסה עין כרם בירושלים, תושבת אשקלון, שנרתמה לנושא והצליחה לרתום את ראש העיר מר בני וקנין ואת מנכ"ל קרן אשקלון מר מאיר בוכניק לתמוך בתוכנית.

אני (ענת) מגיעה לכיתה מסבירה לילדים ע"י מצגת, סרטון, ספרים, שקופיות ודפי עבודה, בנוסף לביצוע הדרכה אישית של כל הנושא הנ"ל, שמותאמים לכל גיל וגיל. לאחר מכן נכנסים לכיתה רופא/ה וסייעת שבודקים בדיקה שטחית את הילדים והיום לאחר בדיקות ומיפוי של 14,500 תלמידים, אנחנו מוצאים כי בערך – 43.6% מכלל ילדי אשקלון לוקים בעששת וזקוקים לטיפול.

הקריטריונים לבדיקה נקבעים ע"י משרד הבריאות ולשמחתי ילדים במצב סוציו אקונומי נמוך (לא רווחה),מקבלים טיפול שיניים בעלות 30 ₪ במרפאת שיניים קרן לוטוס בבית ציפורה.

האני מאמין שלי הוא אך ורק במניעה, לאחר שנים שאני עוסקת בהדרכה, נוכחתי לדעת שכאשר ילד מקבל הסבר שלב אחר שלב על היכן וכיצד נוצר הנזק ועל הדרך למגר אותו הדברים מתקבלים בהבנה,ומקווה שיום יבוא ולא יהיו בעירנו ילדים עם עששת ולאו דווקא בגלל טיפולם אלא בגלל מודעות.


בכבוד רב,

ענת שטיינר
מנהלת תוכנית בריאות השן
בשיתוף קרן אשקלון