מועדונית ארז - מכתב ממדריכת הבית

מועדוניות •

תאריך: 25.11.2010

בס"ד

לכל המעוניין,

שמי תמר גבע ואני מדריכה במועדונית ארז, זו השנה החמישית. אספר לכם מעט על המועדונית שבה אני עובדת, מועדונית ארז.

מועדונית ארז היא מועדונית של ילדים בסיכון המטופלת ע"י הרווחה בשיתוף משרד החינוך וקרן אשקלון.

במועדונית שוהים ילדים בגילאי 8-12 במשך 6 שעות מידי יום , חמישה ימים בשבוע.

הילדים מקבלים ארוחות חמות, ארוחת צהריים וארוחת ערב, סיוע בהכנת שעורי בית, פעילות העשרה,אוזן קשבת , חיבוק חם ובעיקר ערכים וכלים לחיים.

מרבית הילדים הם להורים חד הוריים שמצבם הכלכלי קשה מאוד, כאשר האם עובדת בדר"כ בניקיון כדי לפרנס את ילדיה.

יש חשיבות רבה לשהותם של הילדים במסגרת המועדונית , אילולא זה היה כך, הילדים היו משוטטים ברחוב ללא ארוחה חמה, ללא סיוע בהכנת שיעורי בית, והיו חשופים להתנהגויות שליליות המתרחשות בשכונה שלהם מידי יום.

ילדים אלה סובלים ממחסור של ביגוד מתאים, ציוד לבית הספר, משחקים ועוד...

על מנת שנוכל לתת לילדים אלה את כל הנדרש כדי להמשיך ולתמוך בהם ולחזק אותם, נשמח לקבל כל תרומה אפשרית שתשפר את התנאים של המועדונית,(ארוניות לספרים,שולחן למחשב, כלים למטבח ועוד).

כמו כן הייתי רוצה לחשוף אותם לפעילות תרבותית כגון: הצגות ילדים, תערוכות, חוגים ועוד.

כדי שהילדים שלנו יוכלו להרגיש כילדים רגילים המעורבים במתרחש גם אצל ילדים אחרים, ולהכיר נושאים כמו: מוזיקה, ציור, אתרי מורשת שהם לא נחשפים אליהם ביום יום.

כדי להבין יותר את חשיבות המועדונית לילדים אלה, אני רוצה לספר לכם על בוגרת שלנו שסיימה את שהותה במועדונית לפני כשנתיים.

ילדה זו הייתה מנודה בכיתתה ובבית סיפרה עקב התנהגותה ילדה זו סבלה מתסמונת - ADHD והאם סירבה לתת לה את הטיפול המתאים, כל הסובבים אותה מורים וילדים דחו אותה עקב התנהגותה, היא כמעט נפלטה מהמערכת הבית ספרית, היא ביקרה פחות ופחות בבית הספר נשארה בבית או הסתובבה ברחוב, האם עבדה מבוקר עד ערב כדי לפרנס את ילדיה ולא יכלה להתמודד עם מה שעובר על ביתה.

כאשר הילדה נכנסה למועדונית, החודשים הראשונים היו מאוד קשים, התפרצויות אלימות, חוסר משמעת וכבוד לצוות ואי יכולת לשתף פעולה עם הקבוצה.

החלטתי לא להתייאש וראשית לא לדרוש ממנה להיות כמו כל הילדים, אלא לחבק אותה ולאהוב אותה כמו שהיא, היא בעצם התנהלה בנפרד משאר הקבוצה, עד שרכשנו את אמונה ולאט לאט, החלה לשתף אתנו פעולה ולבקש להשתתף בפעילויות המועדונית.

היינו לה בית שני , היא אהבה אותנו, היא סמכה עלינו, היא עברה לבית ספר אחר ושם גישרנו בינה לביה"ס, הצלחנו להגיע לסיכומים לגבי מה שהיא חייבת לעשות ומה אפשר לוותר לה, מה שאפשר את סיום לימודי בית הספר היסודי
בצורה שקטה ונעימה יותר.

בסיום שהותה במועדונית ערכנו לה מסיבת פרידה יפה מאוד עם ספר זיכרונות וספר מחזור למזכרת, היו גם בכי ודמעות.

היום הילדה שוהה בפנימייה של ויצ"ו והיא נהנית מאוד, פגשנו וגם דברנו עם האם מספר פעמים והיא הודתה לנו מאוד ואמרה כי רק בזכות המועדונית הילדה התקבלה לפנימייה, כי מצבה לפני כן לא היה מאפשר זאת.

בסיום כיתה ו' הילדה ביקשה להמשיך ולבקר במועדונית ואנו שמחים על כל שיחה או ביקור שלה.

לסיכום אנו נשמח על כל תרומה שלכם שתאפשר את הפעילות שלנו במועדונית בצורה הטובה ביותר.

בתודה מראש,

תמר גבע
מדריכת המועדונית ארז (רמת אשכול)